Vajina estetiği nedir, nasıl yapılır

Vajina estetiği için başvuran kadınlarda  en sık gözlenen sorunlar üç çeşittir.Normal doğum yapmış kadınlarda doğum sırasında kesilen  epizyo kesisinin iyi dikilmemesi ,dikişlerin doğru bir şekilde kaynamaması sonucu veya  zor bir doğum sonrası vajina kaslarının zarar görmesi sonucu  vajina girişindeki genişlik ve estetik bozukluktur. Vajinal genişlik ve bolluk  bazen hiç doğum yapmamış genç kadınlarda da yapısal sebeplere  bağlı olarak vajina kaslarının gevşek olması sonucu yaşanabilmekte ve bu  hiç doğum yapmamış kadınlarda da cinsel ve psikolojik sorunlara yol açabilmektedir.

Vajinada genişleme ve bolluk hissi olan kadınlar biz kadın doğum uzmanlarına genital estetik kaygısı ile  başvuran en büyük hasta gurubudur. Kadınların çoğunluğu eşlerinin veya her ikisinin de cinsel  hayatlarının vajina genişlemesi ile ve özellikle  doğum sonrası bozulduğunu ifade ederler.

Cinsel birleşme sırasında vajina ile penis arasındaki uyumsuzluk çiftte  orgazm konusunda ve cinselliği hissetme  sorun yaratabilmektedir. Vajjinal genişlik kadından kadına farklılık göstermekle beraber genellikle doğum yapmamış bir kadında iki parmağın girimine müsaittir. Fakat  yapısal sebeplerden dolayı hiç doğum yapmamış kadınlarda cinsel hayatın başlaması ile birlikte ve sıklıkla da doğurmuş kadınlarda  doğum sonrası yapısı bozulmuş vajinalarda bu açıklığın belirgin artması yanı sıra vajinanın şekli, aksı ve yapısı,ön-arka duvar desteği de bozulmaktadır. Aslında bu  şikayetten muzdarip olan  bir çok kadın utandıklarından veya nereye başvuracaklarını bilmediklerinden dolayı bu şikayetleri ile sıkıntılarını içlerine atarak yaşamaya devam etmektedirler. Vajina genişliğinin ve şekil bozukluğunun tedavi edilmemesi sonucunda bir çok  kadın zamanla özgüvenini yitirmekte ve cinsel  yaşantısından uzaklaşmaktadır.

Günümüzde vajina daraltma ya  yönelik  estetik sıkılaştırıcı operasyonlar sayesinde kadının cinsel ilişkiden yeniden haz alması sağlanmaktadır. Yapılacak bu düzeltme ameliyatları sonrasında yaşla birlikte ve özellikle menopoz döneminde daha sıklıkla gündeme gelecek olan olan  idrar kaçırma sorunu da kısmen ortadan kalkmakta hatta rahim sarkmasına karşı da bir  önlem olmaktadır.Vajinoplasti ameliyatı olarak da isimlendirilen vajina estetiği operasyonları nadiren lokal anestezi ve  genellikle genel anestezi ile adet sonrası ilk 10 gün içinde .Vajina düzeltme ameliyatı sonrası  3-4 saat içinde hasta evine gönderilir. Ameliyat sırasında mutlaka  perine kasları karşılıklı dikilerek vajina arka duvarı da daraltılarak ameliyat tamamlanır.Vajina estetik ameliyatı sonrası dikişlerin alınmasına gerek yoktur , fakat düzenli pansuman yapılması gerekmektedir.Düzeltme ameliyatından bir  ay sonra normal cinsel hayatına hasta dönmekte ve daha sağlıklı ve düzenli bir cinsel yaşamı olmaktadır.

Vajina estetiği yapılan bir diğer genital orana ait sorun da epizyo yani doğum kesisine ait bozukluklardır.Normal doğum sırasında kesilmiş ve dikilmiş olan doğuma ait  eski kesi bölgesi çökmüş,büzüşmüş , deri kıvrımları bozulmuş, renk değiştirmiş ve kesi yapılan bölgede sikatris adı verilen yapı değişiklikleri oluşmuştur. Cinsel birleşmede ağrı ,huzursuzluk, cinsel utangaçlık ve düzenli sekste bozukluklar sıklıkla oluşabilmektedir. Eski doğum kesisi  yerine ait olan bu bozulmuş dokunun düzeltilmesi ve eski haline getirilmesi basit bir operasyon olup genellikle lokal anestezi ile yapılmaktadır. Genellike bu ameliyat vajina daraltma ameliyatı ile birlikte yapılmaktadır.

Genç kadınların  en sık başvurduğu genital estetik sebeplerinden biri de  genital organ iç dudaklarının, labia minoraların normalden  daha fazla sarkık olması veya birinin büyük diğerinin daha küçük olmasıdır. Labia minoralar yani iç dudaklar bol salgı ve yağ bezleri içeren  ince deri kıvrımları olup görevleri  vajinayı yabancı cisimlere ve mikroplara  karşı korumak ve vajinayı nemlendirerek kurumasını önlemektir.İç dudakları normalden büyük ve sarkık veya orantısız  olan kadınlar günlük yaşamında fiziksel ve psikolojik açıdan birçok hoş olmayan  sorunla karşılaşabilmektedirler. İstedikleri uygun mayo yu  iç çamaşırı ,dar pantolonu giymekte  hatta bulmakta güçlük çekebilmektedirler. En önemli bir diğer sorun da  zor ve  ağrılı cinsel beraberlik ,eşinden utanma hissi  ve  genital bölgenin hijyenini sağlamadaki güçlükler, zorluklar  sık ifade edilen şikayetlerdir. Sık görülen genital mantar ve bakteriyel enfeksiyonlar da bu durumu daha da zorlaştırmaktadır. Tüm bunların sonucu olarak kadın kendine olan cinsel özgüvenini ve moralini kaybetmeye başlar.Labioplasti adı verilen  bir ameliyatla çok nadiren lokla ve sıklıka genel anestezi ile kısa süren bir ameliyatla  her iki labium küçültülüp eşit hale getirilirler . Doktorun ameliyat sonrası tavsiye ettiği bakım ve pansuman ile kadınlar kısa sürede normal günlük yaşamlarına ve tabii ki sıkıntısız cinsel  ve psikolojik yaşantılarına dönebilmektedirler.

Nadir  yapılan bir genital düzeltme ameliyatı da  vajina darlığı operasyonu dur. Anatomik, yapısal bir sorun olabileceği gibi bazen normal doğum sonrası doğum kesisinin hatalı dikilmesi veya iyileşme sürecinde enfeksiyonlara bağlı vajina girişinin elastikiyetini kaybederek dar bir şekilde iyileşmesi sonucu  vajinada darlık ve aşırı sıkılık olabilir. Vajinanın dar olması sonucu ilişkiye girememe veya ağrılı cinsel ilişki nedeni ile kadın doğum uzmanlarına başvurular.Yapılan genital estetik ameliyatı vajina daraltma işleminin tam tersidir. Ortalama yarım saat süren bir operasyonun ardından istenildiği kadar vajina genişletilir..

 

Vajina estetiği nedir

Vajina estetiği ve sağlıklı cinsel hayat arasında kurulan bağlantı kadınları böyle bir estetik ameliyat için sıklıkla arayışa sokmakta ve bir çoğu da vajina estetiği  ameliyatını oluppsikolojik ve cinsel........

Devamını Oku

Labioplasti ameliyatı

Özellikle genç kadınların karşılaştığı ve şikayetçi olduğu diğer önemli bir sorun genital organ iç dudaklarının , labia minoraların normalden sarkık olması veya birinin büyük diğerinin  küçük .......

Devamını Oku

Vajina daraltma

Vajina genişmesi ve vajina bolluğu bir çok kadın için ciddi cinsel  ve  psikolojik  sorunlara yol açmaktadır Doğum sonrası vajina şekil bozukluğu olabildiği gibi hiç doğum yapmamış kadınlarda da......

Devamını Oku