Vajina daraltma ameliyatı, vajinoplasti nedir

Vajina daraltma ameliyatı için günümüzde çok sayıda kadın jinekolog lara başvurmaktadır.Vajina bolluğu,vajina şekil bozukluğu ve  gevşemesi  sıklıkla normal doğum yapmış çok sayıda  kadında doğum  sırasında aşırı gerilen , yapısı bozulan ve genişleyen kasların ve vajina destek dokularının  doğum sonrasında normal eski şekline ve sıkılığına dönememesine bağlı olabileceği gibi bir kısım kadında  normal doğum esnasında  epizyo – epizyotomi  olarak da tıbbi olarak adlandırılan doğum kesinsin gerektiği gibi  tam ve  doğru  şekilde  dikilmemesi veya tam o dikilmiş yerin iyileşmemesi sonucu da vajen genişliği ve bolluğu olabilmektedir.

Bazı kadınlar  ise hiç doğum yapmamalarına ve gebelik geçirmemelerine  rağmen kişisel yapısal sebeplerden  bu bölgedeki genital  kasların  yapısına bağlı olarak vajina normalden daha geniş ve bol olabilmekte, bu genişil cinsel beraberlik devam ettikçe artabilmekte ve bu vajinadaki şekil bozukluğundan  dolayı bu hiç doğum yapmamış  kadınlar da vajina daraltma ameliyatını  tercih edebilmektedirler.

Ayrıca  unutmamak gerekir ki kadınlarda  yaş ilerledikçe  ve özellikle de menopoz  döneminde genital doku ve genital bölge kaslarındadaki yaşa bağlı gevşemeler artacak  bu cinsel  yapıdaki bolluğu ve bozukluğu daha da fazlalaştıracaktır. Vajina daraltma ameliyatları  hem estetik görünümü düzeltmek , hem ileride oluşabilecek daha fazla bozuklukları engellemek hem de cinsel sağlığı ve yaşamı tekrar düzenlemek için  bu gibi durumlarda rahatlıkla yapılmaktadır.


Vajina daraltma ameliyatı nasıl  ve ne şekilde yapılır?
Vajinoplasti olarak da adlandırılan  vajina daraltma ameliyatı lokal anestezi veya sıklıkla  genel anestezi ile kadın doğum uzmanları tarafından yapılır. Vajina düzeltme ameliyatı ortalama 20 ila 30  dakika  yaklaşık olarak sürer. Vajina şekil bozukluğu ameliyatı ilke olarak adet bitiminden sonraki ilk 10 gün içinde  planlanır . Vajina daraltma ameliyatlarında teknik olarak yapılması gereken  vajina girişinden başlayarak fazlalık yapan cilt dokusu çıkartılmalı  ve yaklaşık 3 cm uzunlaması içeriye kadarki alan daraltılmalıdır. Bu daraltma sadece cildin çıkartılması şeklinde değil ameliyatın kalıcı olarak başarılı olması için vajinadaki sıkılığı ve sağlamlığı sağlayan "levator" ismindeki genital bölge  kasının  da karşılıklı dikilmesi ve tamir edilmesi gereklidir.Vajian girişindeki bu kas dokusu dikilmediği takdirde ameliyat başarılı olmaz ve genişleme kısa sonra tekralamaktadır. Başarılı bir vajen estetiği ve daraltma ameliyatı ile  vajina girişi, kişinin hazne genişliğine göre 1-2 cm daraltılmış olur ve istenilen hazne darlığı sağlanmış olur. Hazne düzeltme ameliyatı yani vajinoplasti sırasında gerekli ise  doğum kesisi i bölgesinin etrafındaki kötü iyileşmeye bağlı renk ve şekil bozukluklarını içeren 'skatris' olarak isimlendirilen ve kötü görünen doku da düzeltilir.

Vajina daraltma ameliyatı ile birlikte , aynı anda vajina estetiği yani genital organ  küçük dudaklarda şekil bozukluğu var ise  labioplasti ameliyatı da kolaylıkla yapılabilinmektedir.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası ne yapmak gerekir?
Vajina daraltma sonrası dönem hastaların zannettiği kadar ağrılı, sıkıntılı ve zor bir dönem değildir.Kendiliğinden kısa zaman içinde, ortalama 20 gün içinde,  eriyen dikişler kullanıldığı için ameliyat sonrası dikiş alma gibi bir  problem yoktur. Önemli olan hasta tarafından operasyon sonrası  doktorun önerdiği lokal pansumanın yanı sıra antibiyotik ve ağrı kesici ilaçların da düzenli olarak kullanılmasıdır. Vajina daraltma ameliyatı, genital estetik  sonrasında 1 ay cinsel ilişki, cinsel temas  yasaklanır.Aynı şeklide bir ay boyunca havuz deniz ve küvet yasaktır.  Ayaktan duş şeklinde hemen banyo yapılabilinir.Amemeliyat sonrası 2 gün sonra işe dönmek mümkün olmaktadır. Spor ve dans gibi aktivitelere 10 gün ara verilmesi tavsiye edilir. Ameliyattan sonra günlük aktiviteleri ve iş hayatını engelleyecek, zorlaştıracak ciddi bir ağrı olmamaktadır.

Vajina estetiği nedir

Vajina estetiği ve sağlıklı cinsel hayat arasında kurulan bağlantı kadınları böyle bir estetik ameliyat için sıklıkla arayışa sokmakta ve bir çoğu da vajina estetiği  ameliyatını oluppsikolojik ve cinsel........

Devamını Oku

Labioplasti ameliyatı

Özellikle genç kadınların karşılaştığı ve şikayetçi olduğu diğer önemli bir sorun genital organ iç dudaklarının , labia minoraların normalden sarkık olması veya birinin büyük diğerinin  küçük .......

Devamını Oku

Vajina daraltma

Vajina genişmesi ve vajina bolluğu bir çok kadın için ciddi cinsel  ve  psikolojik  sorunlara yol açmaktadır Doğum sonrası vajina şekil bozukluğu olabildiği gibi hiç doğum yapmamış kadınlarda da......

Devamını Oku